fbpx

SENTETİK DOLGU UYGULAMALARI

Sentetik dolgu uygulamalarında ürünler içerisinde en sık kullanılanı hyaluronik asit ve analjezi sağlamak için eklenen lidokain bileşenidir.

Bu dolgular doku mühendislik ürünleridir. Sentetik olarak üretilir ve yan etkileri oldukça azdır.

Sentetik Dolguların Ömrü ne Kadardır ?

Hyaluronik asit içeren sentetik dolguların ömrü genellikle 9 ay ile 1 yıl arasındadır. Hyaluronik asit içeriği olmayan dolgular da mevcuttur. Bunlar içerisinde biyopolimer yapıda olan su bazlı dulguların ömrü genellikle 3 yıl ile 5 yıl arasındadır. Ayrıca daha yoğun içeriğe sahip dolgular mevcuttur ve bu dolguların ömrüde 10 yıldan fazladır. Ancak unutulmamalıdır ki normalden daha uzun ömrü olan dolgularda yan etki denilen istenmeyen sonuç elde etme olasılığı daha fazladır.

Dolgu Maddeleri en Sık Nerelere Uygulanmaktadır ?

Sentetik dolgu maddeleri vucutta çöküntü ve deformite olan her bölgeye uygulanabilmektedir. Medikal estetik uygulamlarda ise en sık ; dudak bölgesine, yanak bölgesine, göz yaşı oluğunun belirgin olan hastalara göz altına ışık dolgusu olarak, dudak yanakbileşkesi olarak biline nazolabial oluğa, yüzdeki derin ve ince kırışıklara ve alt çenesi geride lan hastalara çene ucunun belirginleştirmek için uygulanmaktadır.

Dolgu Uygulama Sonrası Sorun Olursa ne Yapılır ?

Dolgu uygulama sonra sorun oluşma olasılığı muhtemeldir. Bu sorunlar arasında en sık karşılaşılanı ise asimetridir ( bir tarafın daha dolgun, bir tarafın daha çökük olması). Bu durumda hastanın ne istediği önemlidir. Mesela; dudak dolgusu sonrası hastanın dudağının sağ tarafı daha dolgun duruyor ve hasta sol taraf dudağınında aynı boyuta gelmesini istiyor ise sol tarafa da bir miktar daha dolgu ile eşitlemek doğru tedavi seçeneğidir. Başka bir örnek verirsek; dolgu uygulama sonrasında hasta aşırı bir dolgunluk olduğunu ve bu durumdan rahatsız olduğunu söylüyor ise böyle durumda da her dolguyu eritici veya seyreltici enzim içeren iğneler ile rahatsız olunan bölgedeki aşırı dolgunluk eritilmektedir.

Dolgu Çeşitleri :

Dudak Dolgusu, Yanak Dolgusu, Çene Dolgusu, Gözaltı Dolgusu, Yağ Dolgusu dolgu uygulamaları arasındadır.

Görüşme Başlat
Merhaba
Whatsapp üzerinden bilgi verebiliriz ?
Powered by