fbpx

Liposuction yağ emme operasyonudur. Genel anestezi altında steril ameliyathane şartlarında yapılması gereken bir operasyondur. Bu operasyon asla kilo verme , zayıflama operayonu değildir. Bu operasyon, düzenli-sıkı diyet programına ve düzenli spor yapmaya rağmen giderilemeyen bölgesel yağlanmaların tedavi edilmesi için yapılan şekil verme operasyonudur.

Liposuction operasyonu için en ideal aday en az 12 ay düzenli diyet ve düzenli spora rağmen giderilemeyen bölgesel yağlanması olan hastalardır. Liposuction operasyonu ile gıdı, kollar, erkeklerde meme büyümesi (jinekomasti), karın bölgesi, bel bölgesi, kalçe ve uyluk bölgesi gibi yerlere sıkça uygulanmaktadır.

Zaten liposuction operasyonu ile tek seferde en fazla 5 litre yağ alımı yapılmaktadır. Eğer 5 litrenin üzerinde yağ alımı yapılacak olur ise hastanın morbidite (sakatlık) ve mortalite (ölüm) riski arttırılmış olur. Liposuction operasyonu için güvenli yağ alma sınırı 5 litredir.

Bu miktarın üzerindeki alımlarda gerek operasyon esnasında, gerek ise operasyondan sonra vital bulgular (yaşamsal göstergeler-kan basıncı, vücut ateşi, tansiyon, nefes alma durumu, kan oksijen seviyesi gibi) da çok hızlı ve riskli değişimler gözlenmektedir. Bu artmış olan riskin çok nedenleri mevcuttur. Birinci neden vucuttan yağ çekilmeden önce yağ alınacak bölgeye uygulanan parçalayıcı solusyonun (tumesent solusyon) miktarının fazla olması ve bu solusyon içerisindeki adrenerjik(kan basıncını arttıran, kalp atış hızını arttıran) , anastezik bileşenlerin toksik (zehirleyici) seviyelere ulaşmasıdır. Diğer bir sebeb de liposuction ile yağ alımı aşamasında yağların parçalanması ile birlikte komşu damarsal yapılarda da travmalar ve hasarlar meydana gelebilir. Bu travmanın neticesinde parçalanan yağlar damar içine (kan dolaşımına) geçerek vücudun önemli organlarına (beyin, akciğer, kalp, böbrek) taşınarak bu organların damarlarında tıkanıklığa (emboli) neden olarak hayati riske sokan komplikasyonlar oluşabilir.

Liposuction operasyonu için öncelikle hastanın sağlık durumunun iyi olması gerekmektedir. Eğer kronik bir hastalığı, anestezi almasına engel olacak bir rahatsızlığı mevcut ise bu operasyondan vazgeçilmelidir. Liposuction operasyonu basit bir girişim olarak düşünülse de bu operasyon başlıbaşına ciddi bir işlemdir. Hastaların bu operasyondan en az 1 hafta öncesinden kullanıyor iseler kan sulandırıcı ilaçları doktor kontrolünde kesmeleri gerekmektedir. Sigara kullanımı da 2 hafta öncesinden yara iyileşmenin güvenliği açısından kesilmelidir. Operasyondan önce 8 saat süre ile yeme içme kesilir. Operasyondan sonra 6. Saatte hastanın belenmesine izin verilir. Operasyon çekilecek olan yağ miktarına, liposucton uygulanacak olan bölgenin sayısı ve genişliğine bağlı olarak ortalama 2 ile 6 saat arasında değişmektedir. Operasyondan sonra 1 gece hasta hastanede konaklamaktadır. operasyondan 1 gün sonra yara yeri pansumanı yapılıp, bir sıkıntı yok ise hastanın taburculuğu gerçekleştirlir. Hastalar operasyondan sonra en az 3 hafta süre ile kullanmak üzere baskılı korse kullanmaları gerekmektedir. Bu korse ile şekil daha hızlı ve güvenli oturmaktadır. İşlemden sonra ilk günlerde kanül giriş deliklerinden kanama ve sıvı sızıntıları olabilir. Bununla beraber liposuction yapılan bölgede oluşan tarvmaya bağlı olarak ilk hafta morluk ve aşırı ödem (şişlik) oluşabilir. Ancak, bu denilen durumların hepsi geçicidir. Hastaların endişe etmesine gerek yoktur. Liposuction operasyonundan sonra 3. Hafta sonunda şişliklerin büyük çoğunluğu gerilemektedir. Ancak, son şekil 6. Ayda oturmaktadır.

Liposuction operasyonunun 3 ana tekniği mevcuttur; klasik liposuction, ultrasonik yardımlı liposuction ve lazer yardımlı liposuction.

Klasik liposuction tekniğinde düzeltme yapılacak olan bölgeye ilk önce yağların parçalanmasını arttırıce ve kanamayı kontrol edici tumesent solusyonu denilen sıvı cilt altı yağ dokusuna verilmektedir. Daha sonra kanül denilen içi boş (kanal şeklinde) şişler yardımı ile negatif basınç altında parçalanan yağlar dışarıya alınmaktadır. Diğer liposuction yöntemlerinin temelini oluşturmaktadır.

Ultrasonik yardımlı liposuctionda ise klasik liposuction gibi tumesent solusyonu cilt altı yağ dokusuna verilmekte, yağların parçalanmasını arttırmak için ucunda ultrasonik prob bulunan kanül liposuction uygulanacak bölgede uygun frekansta uygulanarak yağ parçalanması arttırılmaktadır. Daha sonra parçalanan yağlar kanüller yardımı ile klasik liposuctiondaki gibi negatif basınç altında dışarı alınmaktadır. Erkeklerde meme büyümesinin (jinekomasti) tedavisi için mükemmel bir tekniktir.

Lazer yardımlı liposuction tekniğinde de ilk önce klasik liposuction yöntemindeki gibi tumesent solusyonu liposuction yapılacak olan cilt altı yağ dokusuna verilmekte, daha sonra yağların parçalanmasını arttırmak için lazer salınımı yapan prob yardımı ile istenilen bölgedeki yağların parçalanması arttırılmaktadır. Yine klasik yöntemdeki gibi parçalanan yağlar dışarı alınmaktadır. Gıdı bölgesi gibi yağların zor parçalandığı bölgelerin tedavisinde mükemmel sonuçlar vermektedir. Nadir de olsa yanık vakaları bildirilmiş olsa da uzman ellerde mükemmel sonuç elde edilmektedir.

Liposuction operasyonundan sonra alınan yağlar hastanın isteği doğrultusunda yağ dolgusu olarak kullanılabilir. Bu işlemde alınan yağlar rafine edilmekte (kan ve tumesent solusyonu içeriğinden arındırılmakta) ve yağ grefti tutma oranını arttırmak için plazma ile güçlendirilebilir. Hazırlanmış olan bu yağ dolgusu ; göz yaşı oluğu çöküntüsüne, göz altı çukurlarına, yanak bölgesine, dudak bölgesine, nazaolabial oluk denilen yanak-dudak bileşke çizgisine, çene geriliği olan hastaların çenesini belirginleştirmek için çene ucuna, kadınlarda meme küçüklüğü olanların memesini büyütmek için, daha dolgun kalça isteyenelere kalça büyütmek için kalça bölgesine ve ayrıca vücudun her hangi bir yerinde çöküntü-deformite olan hastaların bu defeormitelerini düzeltmek için uygulanabilmektedir.

Görüşme Başlat
Merhaba
Whatsapp üzerinden bilgi verebiliriz ?
Powered by